Ulubione

Koszyk

Wyszukiwarka

Dodatkowe menu mobilne

Menu dodatkowe (mobilne)

KO_1362x254_3_bez_logo.jpg
main_2a.jpg
Jak prawidłowo
łączyć
blaty kuchenne
pod kątem
90?

Dlaczego prawidłowe połączenie blatów kuchennych postforming jest tak ważne?

Profesjonalne i prawidłowe zamontowanie blatu kuchennego jest bardzo istotne i należy zwrócić na to szczególną uwagę,  ponieważ źle połączone blaty bardzo szybko ulegają zniszczeniu podczas codziennego użytkowania. Jak wiadomo blaty postforming wykonane są m.in. z płyty wiórowej, dlatego też krawędzie blatów muszą być odpowiednio zabezpieczone i połączone. W innym przypadku jeśli dostanie się woda w szczeliną pomiędzy blatami, płyta nabierając wody zacznie puchnąć a laminat się wybrzuszy.

Jakich narzędzi należy użyć do prawidłowego łączenia blatów kuchennych?

Do profesjonalnego połączenia blatów kuchennych pod kątem 90° niezbędny jest zestaw odpowiednich narzędzi:

  1. Stół roboczy
  2. Odkurzacz
  3. Zagłębiarka z szyną i tarczą do laminatu
  4. Frezarka górnowrzecionowa z frezem węglikowym
  5. Szablon do łączenia blatów
  6. Ściski stolarskie wraz z kątownikiem nastawnym
  7. Klocek i papiery szlifierskie
  8. Uszczelniacz
  9. Miarka z ołówkiem.

Jak odpowiednio przygotować blaty przed montażem?

Zalecamy, aby blaty przed montażem były przechowywane przez 24 godziny w pomieszczeniu, w którym będą zamomtowane. Powinny być montowane i użytkowane w pomieszczeniach zamkniętych i wentylowanych gwarantujących zabezpieczenie przed czynnikami takimi jak wysoka wilgotność, ekstremalne temperatury oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wody. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić czy blat ma odpowiedni wymiar, nie posiada mechanicznych uszkodzeń lub wad i różnic kolorystycznych

W jaki sposób należy wykonać łączenie blatów postforming pod kątem 90 °?

A teraz krok po kroku pokażemy Ci jak prawidłowo połączyć blaty, aby służyły Ci długie lata.

 

 

inline_1.png [974.03 KB]

Sprawdź czy blat ma odpowiedni wymiar, nie posiada mechanicznych uszkodzeń lub wad i różnic kolorystycznych.

inline_2.png [1.17 MB]

Dotnij blat pod kątem prostym przy użyciu zagłębiarki TS 55 REBQ i szyny prowadzącej FS oraz tarczy do laminatu. Folię ochronną usuń dopiero po montażu.

inline_3.png [1.06 MB]

Ustaw blat kuchenny i szablon we właściwej pozycji, umieść sworznie w otworach, aby zapewnić właściwą pozycję szablonu, zarówno z boku jak i z przodu. Przymocuj blat ściskami do szablonu.

inline_4.png [1.02 MB]

Użyj frezarkę górnowrzecionową, pierścień kopiujący 30 mm i frez do wpustów 14 mm. Te dwa elementy są konieczne, aby uzyskać odpowiedni efekt. Pierwsze podejście frezuj przy maksymalnej głębokości. Frez powinien wejść do połowy swej średnicy od strony zaoblenia blatu, ponieważ unikniesz wówczas zniszczenia laminatu.

inline_5.png [1.21 MB]

Kolejny etap frezowania rozpocznij z ustawieniem 1/3 grubości blatu i przesuń frezarkę do prawej strony szablonu, aby prowadzić ją od prawej do lewej strony. Ponieważ frez obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara automatycznie naprowadza pierścień kopiujący na przednią krawędź i najpierw frezuje materiał wstępnie.

inline_6.png [1.15 MB]

Następnie jeszcze raz to samo, tym razem 2/3 grubości od prawej do lewej i kolejny trzeci raz znowu dociskaj do przedniej krawędzi osiągając maksymalną głębokość frezowania, czyli pracuj na pełnej grubości blatu. Ostatnia operacja tzw. przejście czyszczące, przebiega już od lewej do prawej wzdłuż szablonu. Pierwsza połowa połączenia została już wyfrezowana, czyli wykonany jest profil zgodnie z szablonem przy pomocy frezarki górnowrzecionowej.

inline_7.png [933.06 KB]

Odkręć ściski, przełóż szablon na drugi blat, który powinien być na odwrotnej stronie niż poprzednie frezowanie i frezuj kolejny blat. Podobnie jak poprzednio tak i teraz zastosuj sworznie w celu ustalenia dokładnej pozycji szablonu. Przyłóż szablon do przedniej krawędzi i dociśnij sworznie mocujące. Całość zamontuj przy pomocy ścisków, które są wprowadzone w profil szablonu i zaciśnięte.

inline_8.png [936.56 KB]

Następnie wprowadzać ostrze w materiał od strony zaoblonej – należy pamiętać o kierunku obracania się frezu. Frezowanie przeprowadź jak poprzednio w trzech etapach oraz końcowym tzw. czyszczącym. Tak przygotowany blat oczyść z pyłu i lekko oszlifuj.

inline_9.png [1.24 MB]

Po odkręceniu szablonu połącz blaty i sprawdź dokładność połączenia. Po prawidłowej weryfikacji, przejdź do trasowania miejsc pod złącza śrubowe.

Wpusty wykonaj również przy użyciu szablonu APS 900/2, frezarki OF 2200 z pierścieniem fi 30 oraz freza fi 14. Do wyfrezowania miejsc pod łączniki do blatów kuchennych ułóż szablon na odwrócony blat. Zastosuj złącza o długości 65 mm. Umieść sworznie metalowe w odpowiednich otworach, dzięki temu nasz szablon znajdzie się w prawidłowej pozycji do frezowania.

inline_11.png [1.17 MB]

Ustaw odpowiednią głębokość frezowania, czyli 30 mm i stopniowo w dwóch przejściach frezuj wg kształtu szablonu. Dla sprawnego frezowania polecamy zamontowanie trzeciego elementu do złącz śrubowych.

inline_12.png [914.95 KB]

Odwróć drugi blat i także tutaj umieść szablon w odpowiedniej pozycji, który ponownie przymocuj do krawędzi przy pomocy sworzni ustalających a całość zamocuj przy pomocy ścisków. Następnie frezuj przy użyciu frezarki górnowrzecionowej z zachowaniem tych samych ustawień jak w przypadku poprzedniego blatu.

inline_13.png [1.11 MB]

W celu ustawienia blatu w jednej płaszczyźnie przed skręceniem wykonaj po cztery gniazda w każdym z blatów frezarką DF500 a następnie umieścić w nich łączniki Domino.

inline_14.png [1.49 MB]

Następnie w otworach umieść śruby łączeniowe i ustaw blaty do uszczelnienia i sklejenia.

inline_15.png [1.49 MB]

Przy każdym łączeniu blatów należy bezwzględnie zawsze pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu chroniącym przed wilgocią. Do perfekcyjnego połączenia blatów kuchennych użyj dopasowanego kolorystycznie uszczelniacza ColorJoint. Występuje on w 10 kolorach, aby spoina była jak najlepiej dopasowana kolorystycznie do blatu. ColorJoint występuje w tubkach 20g co wystarcza na ponad 120 cm spoiny. Każde połączenie należy uszczelnić na całym obwodzie przekroju blatu.

inline_16.png [997.46 KB]

Nałóż uszczelniacz na całym przekroju jednego z łączonych blatów. Kiedy równomiernie nałożyłeś klej, wykręć aplikator z tubki.

inline_17.png [994.54 KB]

Teraz połącz odpowiednio blaty, ustaw je idealnie w jednej płaszczyźnie, a następnie dokręć śruby mocujące blaty.

inline_18.png [983.98 KB]

W miejscu łączenia wycisnął się nadmiar uszczelniacza ColorJoint. W celu jego zebrania możemy użyć drugiej strony aplikatora. Z przedniej krawędzi blatu (kąt 90 stopni) nadmiar ściągamy kciukiem.

inline_19.png [1.19 MB]

Pozbądź się resztek uszczelniacza z powierzchni blatu. Użyj szmatki wycierając delikatnie blat w poprzek stworzonego połączenia. UWAGA! Nie wycieraj wzdłuż spoiny, gdyż możesz wyciągnąć w ten sposób uszczelniacz ze szczeliny. Na wykonanie wszystkich czynności z użyciem ColorJoint masz aż 15 minut od otwarcia tubki. PRAWIDŁOWO wykonane połączenie przy użyciu ColorJoint daje 100% pewności szczelności i trwałości blatu.

inline_20.png [1.06 MB]

Wyczyść blat i spoiny ze śladów po ołówku, markerze czy kleju przy pomocy środka czyszczącego Absorfen firmy Schilsner, który jest bezpieczny dla laminatów i tworzyw, przyjemnie pachnie i pozostawia powierzchnie bez smug.

inline_21.png [915.29 KB]

 


Najnowsze artykuły

Wodoodporne panele winylowe Kronostep SPC – od salonu po kuchnię i łazienkę

Panele SPC to doskonała alternatywa dla drewnianej podłogi, która oczywiście jest piękna i efektowna, ale niestety też droga. Ale nie tylko cena jest tutaj kluczową zaletą paneli SPC. Winyle nowej generacji posiadają szereg zalet, które wyróżniają je spośród zwykłych paneli.

Jak wybierać panele podłogowe?

Przed zakupem paneli podłogowych należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Dobrze dobrane panele posłużą przez wiele lat, jeśli zakup będzie przemyślany i zgodny z potrzebami. Walory estetyczne z pewnością mają bardzo duży wpływ na decyzję zakupową, jednak nie można kierować się jedynie walorami wizualnymi. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze podłogi?

Pięć pomysłów jak urządzić nowoczesną sypialnię

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Tutaj się relaksujemy, odpoczywamy po wyczerpującym dniu i zażywamy solidnego snu. Pomieszczenie musi być zatem nie tylko funkcjonalne, ale także przytulne i modne.