Blat drewniany kontra blat z laminatu HPL. Który z nich okaże się być lepszym blatem roboczym do Twojej kuchni?
Blaty drewniane to naturalne piękno i trwałość. Czy w ogóle mają jakieś wady?
Blaty drewniane stanowią synonimem klasyki i elegancji w każdej kuchni. Ich naturalny wygląd i wnoszone do wnętrz ciepło są trudne do zastąpienia. Drewno to materiał, który był, jest i zawsze będzie w modzie. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Idąc w stronę naturalności, możesz wybrać blat dębowy na wymiar, ponieważ dąb to jedno z najczęściej wybieranych drzew do produkcji blatów kuchennych. Blaty dębowe od Kronospan zawsze będą idealnie dopasowane do danej kuchni, zarówno pod względem rozmiaru, jak i stylu. Twoją uwagę zwrócić powinien zwłaszcza blat dębowy lity. Jego solidność sprawia, że jest idealnym wyborem na kuchenny blat roboczy.
Dębowy blat kuchenny nie tylko pięknie się prezentuje, ale także wprowadza do każdej kuchni ten niepowtarzalny, naturalny klimat. Ma on jednak dość mocnego rywala w postaci blatu bukowego. Blat bukowy jest ciekawą i zwykle bardziej ekonomiczną alternatywą dla dębu. Bukowy blat jest nieco tańszy, ale równie wytrzymały i estetyczny. Ponieważ oba te rodzaje blatów wykonane są z drewna, dzielą między sobą zarówno większość zalet, jak i wad. Jeśli chodzi o zalety, to warto wymienić tu m.in.:
- naturalny wygląd i unikalny charakter blatu;
- trwałość;
- możliwość renowacji i odnawiania powierzchni;
- wyrób całkowicie naturalny;
- modne wzornictwo pasujące do każdego stylu;
- estetyczny wygląd i ciepła w dotyku powierzchnia;
- podwyższona nośność wskutek zwiększonej wytrzymałości;
- możliwość dalszej łatwej obróbki.
Z kolei w przypadku wad, wspólną cechą blatu dębowego i bukowego będą:
- konieczność regularnej konserwacji;
- wrażliwość na wilgoć i skrajne temperatury;
- wyższa cena w porównaniu z niektórymi innymi materiałami.
Zachęcamy do zapoznania się z instrukcją obsługi blatów drewnianych i zasad ich prawidłowego użytkowania.
Jeśli więc nie drewniany blat do kuchni, więc może coś innego? Na przykład blat z laminatu HPL?
Blaty z laminatu HPL to nowoczesność i funkcjonalność. Co jeszcze przemawia za ich wyborem?
Blaty z laminatu HPL wciąż zyskują na popularności. Różnorodność oferowanych przez nie wzorów i kolorów sprawia, że łatwo jest je dopasować do każdego wnętrza. Blat z laminatu zdobywa coraz więcej zwolenników z uwagi na swoją wszechstronność i łatwość w utrzymaniu w czystości. Blat kuchenny HPL – wykonany z laminatu wysokociśnieniowego – to jeden z lepszych materiałów, z jakich wyrabiane są blaty kuchenne. Idealnie odnajduje się w praktycznie każdej kuchni. Za wyborem tym przemawia również fakt, iż blaty kompaktowe z laminatu HPL są bardzo przystępne cenowo.
Główne zalety blatów z laminatu HPL to:
- łatwość w utrzymaniu w czystości;
- szeroka gama dostępnych wzorów i kolorów;
- bardzo atrakcyjna cena.
Gdy mowa o wadach tego produktu, to tu nie sposób pominąć chociażby:
- mniejszej trwałości w porównaniu z drewnianymi blatami litymi;
- wyglądu o niższym stopniu naturalności;
- możliwej podatności na uszkodzenia przy intensywnym użytkowaniu.
Zachęcamy do zapoznania się z zaleceniami dotyczącymi użytkowania, konserwacji i pielęgnacji blatów kuchennych postforming.
A jeśli już zdecydujesz się na blat kuchenny HPL, to na jakiego typu? Blaty te bowiem występują w różnych wersjach, z których każda posiada nieco inną charakterystykę? Co powinieneś o nich wiedzieć?
Blaty kuchenne HPL w wersji Postforming oraz ABS. Co je od siebie różni?
Marka Kronospan posiada w swojej ofercie dwa rodzaje blatów HPL, którymi są blaty Postforming oraz blaty ABS. Oba te typy mają swoje charakterystyczne cechy, które zdecydowanie warto poznać przed dokonaniem zakupu. Wiedzieć powinieneś o tym, że:
- blaty Postforming– są to blaty wyprodukowane na bazie płyty wiórowej pokrytej dekoracyjnym laminatem HPL wzmocnionym z przodu specjalnym paskiem z płyty HDF. Blat posiada zaoblone fabrycznie krawędzie - promień zaoblenia wynosi 3,3 mm. Dzięki procesowi postformowania, krawędzie te są bezszwowe, co zwiększa ich odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Blaty Postforming doskonale sprawdzają się w kuchni i wszędzie tam, gdzie estetyka oraz funkcjonalność zawsze powinny iść ze sobą w parze;
- blaty ABS– wyprodukowane na bazie płyty wiórowej pokrytej dekoracyjnym laminatem HPL. Wyróżniają się prostą krawędzią wykończoną 1,5 mm obrzeżem wykonanym z materiału o nazwie ABS (skrót od akrylonitryl-butadien-styren). Dzięki prostej, czystej linii ta forma jest doskonała do nowoczesnych i minimalistycznych projektów.
Jak widać, wybór pomiędzy blatem drewnianym a blatem z laminatu HPL – Postforming lub ABS – powinien zależeć głównie od Twoich preferencji oraz potrzeb. Jeśli cenisz sobie naturalny wygląd i trwałość, wybierz blat drewniany, taki jak blat dębowy na wymiar lub blat bukowy. Jeśli natomiast stawiasz na funkcjonalność i niską cenę, blat z laminatu HPL będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.