Nazwa witryny (Twoje miejsce inspiracji ...)

Twoje miejsce inspiracji ...

Ulubione

Koszyk

Wyszukiwarka

Dodatkowe menu mobilne

Menu dodatkowe (mobilne)

origin stories new.png
R090

Jak zapewnić podłogom laminowanym świetny wygląd przez lata?

Od czasów, kiedy wyprodukowano pierwsze podłogi laminowane minęło już przeszło 40 lat. W tym czasie stały się nie tylko bardzo popularne, ale zmieniła się znacząco technologia ich wytwarzania. Obecnie cechują się ekstremalnie wysoką trwałością i wieloletnią żywotnością.

Podłogi laminowanepomimo tego, iż są łatwe w czyszczeniu, wymagają przestrzegania pewnych zasad pielęgnacji. Dzięki nim przez długie lata będą wyglądały jak nowe, a ich estetyczność będzie nieustannie zachwycać Ciebie i Twoich gości.

Usuwanie kurzu, sierści zwierząt z podłogi laminowanej 

To kategoria zanieczyszczeń, z którymi najłatwiej sobie poradzić. Nie wymagają one specjalnego sprzętu – wystarczy miotła, antystatyczna szmatka lub odkurzacz z końcówką do twardych powierzchni. Warto się jednak upewnić, czy na elementach stykających się z podłogą nie ma ostrych lub wystających elementów, które mogą potencjalnie doprowadzić do porysowania paneli. Zaleca się także ich odkurzanie przed każdym zmywaniem podłogi.

Zmywanie podłogi z paneli

Czyszczenie paneli podłogowych ze śladów obuwia i wyraźnych zabrudzeń

Ślady obuwia, otarcia gumy z podeszw, rozlany sok czy inne odpadki organiczne warto usuwać najszybciej jak to możliwe za pomocą wilgotnej szmatki lub mopa. Wybór należy do osobistych preferencji, z doświadczenia jednak wiemy, że najlepsze rezultaty przynosi użycie szmatki. Z reguły bywa jednak bardziej czasochłonne i wymaga więcej wysiłku – zwłaszcza jeśli zamierzasz zmyć całą podłogę laminowaną.

Podłoga laminowanaNie powinno się dopuszczać do przyschnięcia zanieczyszczeń. W takim jednak przypadku konieczne jest ich usunięcie za pomocą środku do czyszczenia laminatu, a następnie osuszenie powierzchni.

Do czyszczenia zabrudzeń z zasady wystarczy czysta woda – bez dodatku mydła czy środków czyszczących. Możesz także użyć płynu do czyszczenia paneli laminowanych – ADD2.

Płyn idealnie nadaje się do czyszczenia paneli laminowanych oraz wszelkich powierzchni drewnianych. Nie zawiera fosforanów i amoniaku a substancje powierzchniowo czynne zawarte w płynie  ulegają biodegradacji.  Do umycia dużych powierzchni wystarczy 1 – 2 nakrętki płynu na 5 litrów wody.  Silne zabrudzenia należy przetrzeć szmatką nawilżoną nierozcieńczonym płynem.

O czym musisz pamiętać przy pielęgnacji podłóg laminowanych

Najważniejszą zasadą o jakiej należy pamiętać jest unikanie używania zbyt dużej ilości wody. Pomimo tego, że panele podłogowe chronione są przed wilgocią, na dłuższą metę szkodzi im zalegająca woda. W ekstremalnych przypadkach mogą spęcznieć a na powierzchni pojawią się nierówności i wybrzuszenia.

Dlatego zarówno szmatka, jak i mop powinny być lekko wilgotne (przed użyciem należy je mocno wycisnąć). Idealne nasączenie szmatki wodą powoduje powstawanie drobnych, szybko znikających smug ze zmywanej powierzchni.

Po drugie, nie należy stosować środków zawierających

  • Oleje
  • Wosk
  • Silne rozpuszczalniki
  • Wybielacze
  • Środki ścierne polerskie.

Środki oparte na olejach i woskach, wbrew obiegowej opinii, nie utrwalają paneli laminowanych tak jak paneli drewnianych / parkietu. Nie przenikają do wnętrza podłogi a jedynie tworzą na jej powierzchni warstwę, na której osadzać się będzie brud, kurz i zanieczyszczenia.

Z kolei rozpuszczalniki, wybielacze i środki polerskie mogą w szybki sposób doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń i odbarwień powierzchni.

W kwestii zmywania podłóg sugeruje się regularne przemywanie (nawet codzienne) wodą a przynajmniej raz w tygodniu użyć płynu ADD2.

podłogi laminowane trwałość

Wydłużanie żywotności paneli z laminatu

Podłogi laminowane Krono Original są wykonane z najwyższej jakości materiałów i cechuje je wysoka odporność na ścieranie i uszkodzenia. Aby jednak jeszcze bardziej wydłużyć ich żywotność sugeruje się:

  • umieszczać wycieraczki w najintensywniej eksploatowanych miejscach (np. przy wejściu do domu, pod krzesłami czy fotelami biurowymi
  • meble, w szczególności te często przesuwane, należy podkleić filcowymi podkładkami – ułatwi to ich przemieszczanie, a jednocześnie ochroni powierzchnię podłogi
  • fotele i meble na kółkach powinny posiadać ich gumowe (nie plastikowe!) wersje – Din EN 12529:1998, 5.4.4.2, Typ W
  • należy unikać gromadzącej się i kapiącej wody – podczas sprzątania, w okolicach doniczek czy zaworów wodnych
  • należy usuwać nadmiar wody i/lub środków czystości po każdym sprzątaniu przy użyciu suchej szmatki

Krono Original® nie odpowiada za kompletność i poprawność tych zaleceń, są jednak wypracowane na wieloletnim doświadczeniu i licznych testów jakości.


Powiązane artykuły

Podłoga klasyczna czy nowoczesna?

Pomieszczenia w stylu klasycznym dla wielu osób kojarzą się z monotonią i nudą. W rzeczywistości nie ma nic bardziej mylnego. Istnieją niesamowite hybrydy obu styli, perfekcyjnie łączące to co w nich najbardziej atrakcyjne.