Ulubione

Koszyk

Wyszukiwarka

Dodatkowe menu mobilne

Menu dodatkowe (mobilne)

KO_1362x254_3_bez_logo.jpg
R090
Jak zapewnić
podłogom
laminowanym
świetny wygląd
przez lata?

Od czasów, kiedy wyprodukowano pierwsze podłogi laminowane minęło już przeszło 40 lat. W tym czasie stały się nie tylko bardzo popularne, ale zmieniła się znacząco technologia ich wytwarzania. Obecnie cechują się ekstremalnie wysoką trwałością i wieloletnią żywotnością.

Podłogi laminowane pomimo tego, iż są łatwe w czyszczeniu, wymagają przestrzegania pewnych zasad pielęgnacji. Dzięki nim przez długie lata będą wyglądały jak nowe, a ich estetyczność będzie nieustannie zachwycać Ciebie i Twoich gości.

Usuwanie kurzu, sierści zwierząt i zanieczyszczeń nieprzylegających do powierzchni

To kategoria zanieczyszczeń, z którymi najłatwiej sobie poradzić. Nie wymagają one specjalnego sprzętu – wystarczy miotła, antystatyczna szmatka lub odkurzacz z końcówką do twardych powierzchni. Warto się jednak upewnić, czy na elementach stykających się z podłogą nie ma ostrych lub wystających elementów, które mogą potencjalnie doprowadzić do porysowania paneli. Zaleca się także ich odkurzanie przed każdym zmywaniem podłogi.

inline_1.jpg [88.81 KB]

Czyszczenie paneli ze śladów obuwia i wyraźnych zabrudzeń

Ślady obuwia, otarcia gumy z podeszw, rozlany sok czy inne odpadki organiczne warto usuwać najszybciej jak to możliwe za pomocą wilgotnej szmatki lub mopa. Wybór należy do osobistych preferencji, z doświadczenia jednak wiemy, że najlepsze rezultaty przynosi użycie szmatki. Z reguły bywa jednak bardziej czasochłonne i wymaga więcej wysiłku – zwłaszcza jeśli zamierzasz zmyć całą podłogę.

inline_2.jpg [13.10 KB]Nie powinno się dopuszczać do przyschnięcia zanieczyszczeń. W takim jednak przypadku konieczne jest ich usunięcie za pomocą środku do czyszczenia laminatu, a następnie osuszenie powierzchni.

Do czyszczenia zabrudzeń z zasady wystarczy czysta woda – bez dodatku mydła czy środków czyszczących. Możesz także użyć płynu do czyszczenia paneli laminowanych – ADD2.

Płyn idealnie nadaje się do czyszczenia paneli laminowanych oraz wszelkich powierzchni drewnianych. Nie zawiera fosforanów i amoniaku a substancje powierzchniowo czynne zawarte w płynie  ulegają biodegradacji.  Do umycia dużych powierzchni wystarczy 1 – 2 nakrętki płynu na 5 litrów wody.  Silne zabrudzenia należy przetrzeć szmatką nawilżoną nierozcieńczonym płynem.

O czym musisz pamiętać przy pielęgnacji podłóg laminowanych

Najważniejszą zasadą o jakiej należy pamiętać jest unikanie używania zbyt dużej ilości wody. Pomimo tego, że panele chronione są przed wilgocią, na dłuższą metę szkodzi im zalegająca woda. W ekstremalnych przypadkach mogą spęcznieć a na powierzchni pojawią się nierówności i wybrzuszenia.

Dlatego zarówno szmatka, jak i mop powinny być lekko wilgotne (przed użyciem należy je mocno wycisnąć). Idealne nasączenie szmatki wodą powoduje powstawanie drobnych, szybko znikających smug ze zmywanej powierzchni.

Po drugie, nie należy stosować środków zawierających

  • Oleje
  • Wosk
  • Silne rozpuszczalniki
  • Wybielacze
  • Środki ścierne polerskie.

Środki oparte na olejach i woskach, wbrew obiegowej opinii, nie utrwalają paneli laminowanych tak jak paneli drewnianych / parkietu. Nie przenikają do wnętrza podłogi a jedynie tworzą na jej powierzchni warstwę, na której osadzać się będzie brud, kurz i zanieczyszczenia.

Z kolei rozpuszczalniki, wybielacze i środki polerskie mogą w szybki sposób doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń i odbarwień powierzchni.

W kwestii zmywania podłóg sugeruje się regularne przemywanie (nawet codzienne) wodą a przynajmniej raz w tygodniu użyć płynu ADD2.

inline_3.jpg [151.18 KB]

Wydłużanie żywotności paneli z laminatu

Podłogi Krono Original są wykonane z najwyższej jakości materiałów i cechuje je wysoka odporność na ścieranie i uszkodzenia. Aby jednak jeszcze bardziej wydłużyć ich żywotność sugeruje się:

  • umieszczać wycieraczki w najintensywniej eksploatowanych miejscach (np. przy wejściu do domu, pod krzesłami czy fotelami biurowymi
  • meble, w szczególności te często przesuwane, należy podkleić filcowymi podkładkami – ułatwi to ich przemieszczanie, a jednocześnie ochroni powierzchnię podłogi
  • fotele i meble na kółkach powinny posiadać ich gumowe (nie plastikowe!) wersje – Din EN 12529:1998, 5.4.4.2, Typ W
  • należy unikać gromadzącej się i kapiącej wody – podczas sprzątania, w okolicach doniczek czy zaworów wodnych
  • należy usuwać nadmiar wody i/lub środków czystości po każdym sprzątaniu przy użyciu suchej szmatki

Krono Original® nie odpowiada za kompletność i poprawność tych zaleceń, są jednak wypracowane na wieloletnim doświadczeniu i licznych testów jakości.


Najnowsze artykuły

Wodoodporne panele winylowe Kronostep SPC – od salonu po kuchnię i łazienkę

Panele SPC to doskonała alternatywa dla drewnianej podłogi, która oczywiście jest piękna i efektowna, ale niestety też droga. Ale nie tylko cena jest tutaj kluczową zaletą paneli SPC. Winyle nowej generacji posiadają szereg zalet, które wyróżniają je spośród zwykłych paneli.

Jak wybierać panele podłogowe?

Przed zakupem paneli podłogowych należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Dobrze dobrane panele posłużą przez wiele lat, jeśli zakup będzie przemyślany i zgodny z potrzebami. Walory estetyczne z pewnością mają bardzo duży wpływ na decyzję zakupową, jednak nie można kierować się jedynie walorami wizualnymi. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze podłogi?

Pięć pomysłów jak urządzić nowoczesną sypialnię

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Tutaj się relaksujemy, odpoczywamy po wyczerpującym dniu i zażywamy solidnego snu. Pomieszczenie musi być zatem nie tylko funkcjonalne, ale także przytulne i modne.