Nazwa witryny (Twoje miejsce inspiracji ...)

Twoje miejsce inspiracji ...

Ulubione

Koszyk

Wyszukiwarka

Dodatkowe menu mobilne

Menu dodatkowe (mobilne)

Blog Kronosfera
panele podłogowe sklep internetowy

Jak uniknąć błędów podczas montażu paneli podłogowych

Wybór Paneli podłogowych

Panele podłogowe to obecnie najpopularniejszy sposób na wykończenie podłogi w Twoim domu, są bardziej odporne na ścieranie, uderzenia czy zarysowania niż tradycyjna podłoga drewniana. Na rynku dostępna jest szeroka gama paneli podłogowych, możemy wybierać spośród paneli laminowanych, wilgocioodpornych  czy też winylowych, które są w stu procentach wodoodporne i mogą być stosowane nawet pod prysznicem. W ofercie paneli podłogowych Kronospan znajdziecie podłogi we wszystkich powyższych kategoriach.

Zadbana, dobrze ułożona podłoga  jest bazą naszego wnętrza, będzie wyznacznikiem doboru aranżacji, kolorystyki, w konsekwencji - charakteru pomieszczenia. Wybierając panele podłogowe powinniśmy sprawdzić parametry, porównać właściwości użytkowe czy klasę ścieralności produktu, to istotny aspekt przy planowanym remoncie ponieważ podłoga zostanie z nami na wiele lat. Jeżeli już zdecydujesz się na remont i zamierzasz samodzielnie położyć panele podłogowe, warto wcześniej przygotować się do montażu. Wbrew pozorom układanie paneli podłogowych jest stosunkowo prostą czynnością, należy jednak pamiętać o pewnych zasadach. Poniżej wskażemy Wam jakie są najczęstsze błędy przy montażu paneli podłogowych oraz jak ich uniknąć.

Jak uniknąć błędów podczas montażu paneli podłogowych

 

Prawidłowy Pomiar

Przy samodzielnej instalacji paneli warto poświęcić czas na prawidłowy pomiar powierzchni. Sprawdź szerokość panela i wylicz ile rzędów ułożysz w pomieszczeniu, jeżeli ostatni rząd jest węższy niż połowa szerokości deski, trzeba przyciąć pierwszy i ostatni rząd, tak aby uniknąć zbyt wąskich desek przy ścianach. Koniecznie pamiętajmy o dylatacji, czyli pozostawieniu przerwy między ścianą a panelem na co najmniej 1cm. Dylatacje wyznaczamy za pomocą klinów, warto zaopatrzyć się w zestaw montażowy, który zaoszczędzi nam ogrom czasu, oraz ułatwi całe zadanie. Szczeliny dylatacyjne należy zakryć listwami przypodłogowymi  na końcu montażu. Jeśli po montażu zostały panele, zachowaj je - można będzie ich użyć w przyszłości.

 

pomiar.png [803.50 KB]

Aklimatyzacja

Panele podłogowe przechodzą długa drogę zanim dotrą do Twojego domu. Zmienne warunki otoczenia takie jak temperatura czy wilgotność powietrza ulegają dużym wahaniom podczas magazynowania i transportu. Aklimatyzacja paneli podłogowych w pomieszczeniu przed montażem jest konieczna, pozwala na dostosowanie ich do warunków, w których będą znajdować się na stałe.

Panele, przechowywane w pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności mogą się „skurczyć” i istnieje duże ryzyko powstawania szpar pomiędzy panelami, jeżeli natomiast produkt był magazynowany w pomieszczeniu niskiej wilgotności, deski będą się rozszerzać a cała podłoga może się „podnieść”. Aklimatyzacja zwykle trwa ok. 48 h i jest absolutnie konieczna.

Wyrównywanie podłoża pod panele

Podłoże na którym układamy panele podłogowe musi być wypoziomowane, bez nierówności i uskoków. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego podkładu pod panele, użycie grubszego podkładu nie zniweluje nierówności w podłożu, w niektórych przypadkach może nawet uszkodzić panele.

Jeżeli chcesz się cieszyć solidną, równą podłogą pamiętaj również o oczyszczeniu podłoża z nieczystości, kurzu czy piachu. Podłoże powinno pozostać wolne od wszelkich wypukłości. Jeżeli Twoja podłoga jest krzywa, panele będą uginały, „strzelały”  pod każdym naciskiem, nierówne podłoże może nawet doprowadzić do pękania zamków w panelach podłogowych.

Pamiętajmy również iż podłoże musi być wolne od warunków związanych z wilgocią, które mogą uszkodzić naszą podłogę, w tym celu stosujemy folię paroizolacyjną.

Niekiedy,  gdy podłoże posiada znaczne spady, wybrzuszenia lub dziury, wykonanie wylewki poziomującej jest niezbędne, w takich przypadkach konieczne sprawdź ile czasu zajmie jej całkowite wyschnięcie.

aranz_R125_B_www.jpg [1.45 MB]

Kierunek układania paneli

Przed montażem dobrze zaplanuj sposób i kierunek w jakim ułożysz panele, istotnym aspektem jest także kształt pomieszczenia, w których kładziemy panele podłogowe.

Panele ułożone prostopadle w stosunku do okna „poszerzą” wąski, długi pokój nadając mu optycznie lepsze proporcje, w przypadku pomieszczenia o kształcie kwadratu nie będzie to miało aż takiego znaczenia.

Panele podłogowe ułożone prostopadle w stosunku do okna czyli równolegle do kierunku padania światła słonecznego to najoptymalniejsza metoda montażu. Ten kierunek ułożenia sprawi iż promienie słoneczne, nie wyeksponują spoin pomiędzy deskami, a podłoga stworzy jednolitą całość.

aranz_0190_K479_www.jpg [1.94 MB]

 

Poprawki

Układanie paneli podłogowych  należy do generalnie prostych procesów montażu, tym samym ewentualne poprawki również nie będą skomplikowaną czynnością. Zdecydowana większość paneli podłogowych nie wymaga konieczności użycia kleju, tak więc sprawny demontaż jest całkowicie możliwy.

Niepoprawnie położoną podłogę można zdemontować w dowolnej chwili i na każdym etapie prac ułożyć ponownie, pamiętaj tylko aby demontaż już położonych paneli przeprowadzać ostrożnie, tak aby nie połamać delikatnych zamków.

Instrukcja montażu paneli podłogowych

Niezależnie od tego czy układasz panele podłogowe pierwszy raz czy robisz to na co dzień, zawsze watro sprawdzić instrukcję montażu. Manual załączony od producenta wskaże nam optymalny proces montażu, ułatwi pracę oraz rozwieje wątpliwości dotyczące poprawnego położenia paneli podłogowych.

 


Najnowsze artykuły

Panele podłogowe ze zintegrowanym podkładem - poznaj zalety takiej podłogi !

Panele podłogowe ze zintegrowanym podkładem to nowość na rynku. Sprawdź czy warto zainwestować w tego typu podłogę

Cienkie, wodoodporne blaty kuchenne Slim Line - design i funkcjonalność

Cienkie blaty kuchenne Slim Line o grubości 12 mm to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które łączy w sobie nowoczesny design, wytrzymałość i funkcjonalność. Zbudowane są z kilkudziesięciu warstw specjalnie zaimpregnowanych arkuszy papieru rdzeniowego oraz dekoracyjnego, który po sprasowaniu staje się homogeniczną całością. Blaty Slim Line łączą w sobie wysoką jakość i odporność na uderzenia z wyjątkową estetyką. Wysokie ciśnienie i temperatura podczas produkcji materiału sprawiają, że blaty robocze Slim Line są chronione przed uszkodzeniem przez wodę i nie wchłaniają wilgoci. Zamknięta konstrukcja blatu czyni go odpornym na uderzenia, a także chroni podczas montażu i użytkowania.

Motywy florystyczne na ścianach

Wodoodporne płyty ścienne Rocko Tiles to absolutny bestseller w rodzinie produktów Kronospan, ich funkcjonalność jest nieoceniona a rewelacyjna paleta dekorów została właśnie rozszerzona o płyty z motywami florystycznymi. Trend botaniczny jest ceniony wśród architektów, dekoratorów wnętrz oraz inwestorów ceniących nietuzinkowe ozdoby ścian. Nadchodząca ciepła aura nastraja do wprowadzenia gorących tropikalnych klimatów do wnętrz, motywy florystyczne to istna feeria barw, wzorów i motywów. Charakterystyczne, wyraziste wzory i dekory wprowadzają do wnętrz energię i optymizm, egzotyczne motywy dodają każdemu pomieszczeniu powiew świeżości.