Shabby chic to styl nietypowy. Niekonwencjonalny. I ze wszech miar oryginalny. W Polsce z coraz większą mocą zagnieżdża się we współczesnym projektowaniu wnętrz i aranżacji pomieszczeń, mimo iż… na pierwszy rzut oka jest w nim niewiele „współczesności”.

Jest obecny od lat na całym świecie, ale prawdopodobnie to w Stanach Zjednoczonych, ma największe grono zwolenników. Styl ten ma swoje korzenie w Wielkiej Brytanii (lata 90. minionego wieku), szybko zdobył serca Amerykanów, a obecnie coraz większe zainteresowanie wzbudza w naszym kraju.

Shabby chic – co to jest?

Dla osób, które nie znają tego stylu, dużą podpowiedź kryje sama nazwa. „Shabby” – oznacza sfatygowany, a „chic” to elegancja. Spoglądając na pomieszczenia utrzymane w tym nietypowym stylu mocno nasuwają się skojarzenia chociażby z powieściami typu „Ania z Zielonego Wzgórza”. Z przytulnymi domami na prowincji, białymi zasłonami poruszanymi przez ciepły, letni wiatr i uroczym, porcelanowym serwisem do kawy.

Właśnie z tego powodu wiele osób określa shabby chic jako styl kobiecy, subtelny i uroczy. Trudno się też temu dziwić. Pomieszczenia urządzone w tym stylu mają swój wyjątkowy, niepowtarzalny i poniekąd romantyczny styl. Pomysł łączenia nowoczesnych wnętrz podniszczonymi, wytartymi meblami i ozdobami jest wewnętrznie sprzeczny. Ale na tym polega jego wyjątkowość.

Charakterystyczne elementy shabby chic

To co jako pierwsze rzuca się w oczy to charakterystyczne białe meble. Powinny być drewniane, stare i noszące ślady wieloletniego użytkowania. A jeśli takie nie są? Oczywiście nie oznacza to, że Twoje mieszkanie nie może być shabby chic. Nowe meble i akcesoria także znajdą tutaj zastosowanie – konieczne będzie jednak ich specjalne postarzenie. Wszelkiego rodzaju przetarcia czy spękania farby są w cenie. Ważne jest aby ukazać słoje i fakturę drewna ukrytego pod warstwą farby.

dekoracje dla shabby chic

Jakie kolory pasują do shabby chic

Paleta kolorów charakterystyczna dla shabby chic jest wyraźnie stonowana – styl ten nie lubi krzykliwych barw. Uwielbia za do biel (szczególnie w odcieniach kremowych), pudrowe róże czy rozbielone zielenie i błękity. Mocniejszymi akcentami są zazwyczaj szarości, grafit czy ciepły brąz.

Szczególnie ten ostatni idealnie nadaje się np. na podłogę. W ten sposób tworzy się idealną kompozycję, przywodzącą na myśl „klasyczny” domek na prowincji. Oczywiście całość, wedle uznania, może dekorować i ozdabiać. Najlepszy efekt dają koronki, porcelana czy zdobione motywami roślinnymi dodatki.

staromodne dodatki we wnętrzu

Jakie podłogi dobrać do staromodnego wnętrza?

Dobrze zaaranżowane wnętrze w stylu shabby chic wprawdzie będzie prezentować się dobrze na każdej podłodze (nawet na gołym betonie czy płytkach), ale pełny efekt osiągniemy dzięki podłodze drewnianej. Oczywiście im bardziej postarzona tym lepiej. Jednak dla większości z nas w tym miejscu może pojawić się pierwszy poważny problem. Drewniana podłoga to całkiem duża inwestycja, a w mieszkaniach w bloku także dość kłopotliwa. Jeśli jednak marzysz o mieszkaniu w stylu shabby chic, nie powinnaś się zrażać!

Świetnym, wygodniejszym w montażu oraz użytkowaniu zamiennikiem są nowoczesne panele winylowe Krono Xonic. Z jednej strony oferują szereg korzyści w codziennym użytkowaniu, z drugiej zapewniają niesamowite efekty wizualne i estetyczne. Jakość nadruku na panelu jest tak wysoka, że doskonale tworzy złudzenie naturalnej faktury drewna i osiąga optyczny efekt 3D.

Różnorodność wydruku i jakość HD pozwalają uzyskać nawet 60 paneli na jednym wzorze, co w praktyce oznacza autentyczny wygląd powierzchni i niemal wyklucza powtarzalność motywu. Efekt jest naprawdę udany. Krono Xonic oferuje szeroki wybór gotowych dekorów. Pośród nich swobodnie znajdziesz wzornictwo, które idealnie dopełni kompozycję wnętrza w stylu shabby chic.

Jeśli myślisz o harmonijnej kompozycji, jasna podłoga spełni swoje zadanie. Sprawdź, który z kolorów, R018 True Grit, R023 Anchorage, R054 Macchiato, będzie najbardziej odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

Z kolei ciemne, kontrastujące powierzchnie dobierzesz pośród wzorów: R037 Buccaneer, R024 Rocky Moutain czy R017 Tortuga.

Właściwości Krono Xonic

  • 30 lat gwarancji
  • powłoka antybakteryjna A.B.C.
  • do intensywnie użytkowanych pomieszczeń domowych
  • do intensywnie użytkowanych powierzchni handlowych
  • klasa antypoślizgowa
  • wyciszanie kroków i izolacja akustyczna
  • wysoka odporność na uszkodzenia
  • system Top Clic