Nieco surowy, eksponujący niedoskonałości materiałów, stawiający na minimalizm form – to cechy charakterystyczne pomieszczeń, w których rządzi styl industrialny. Jest odzwierciedleniem artystycznego zacięcia ich mieszkańców. Czerpie z fascynacji pofabrycznymi i przemysłowymi przestrzeniami.

Nowojorski sznyt

Styl industrialny, który bywa nazywany również loftowym, ma prawdziwie artystyczne korzenie. Jego ojczyzną są Stany Zjednoczone, a konkretniej mówiąc Nowy Jork. To tam, w latach 50. XX w., powstały pierwsze, jakże nietypowe przestrzenie mieszkalne. Pokochali je ówcześni artyści.

Nazwa industrial doskonale odzwierciedla pochodzenie stylu. Na pierwsze tego typu mieszkania adaptowano nieużywane już budynki przemysłowe. I to właśnie one najmocniej określiły elementy wyróżniające styl. Są to przede wszystkim duże i dość wysokie przestrzenie, z surowym lookiem, w których widoczne niedoskonałości materiałów stają się prawdziwą ozdobą.

Gra materiałów i kolorów

W stylu industrialnym pierwsze skrzypce grają materiały nawiązujące do fabrycznych tradycji. Są to metal, drewno, stal, beton, cegła, szkło. W używanej kolorystyce dominują biel, surowe szarości w jaśniejszych i ciemniejszych wersjach, czernie, brązy. Pojawiają się zarówno pod postacią konkretnych materiałów, jak i w ich inspiracjach kolorystycznych. Dlatego doskonałym wyborem mogą być chłodne w odbiorze materiały, przypominające stal i metal.

W nowej kolekcji płyt laminowanych City Vibes od Kronospan, znajdziesz szereg dekorów inspirowanych wspomnianym właśnie surowym betonem, np. Jasny Beton (K349 RT), Beton (K350 RT), Beton Rdzawy (K351 RT), Beton Ciemny (K352 RT), Beton Czarny (K353 RT). Ich stiukowa struktura jest doskonałym odzwierciedleniem zastygniętego betonu, który świetnie oddaje klimat loftowych aranżacji.

K353 RT

Beton i drewno tworzą zgrany duet

Industrialny klimat doskonale oddaje kolekcja dębów Grange w trzech odcieniach – Dąb Grange Platynowy  (K355 PW), Dąb Grange Piaskowy (K356 PW), Dąb Grange Szary (357 PW) . Miedziana i złota tonacja tych dekorów w połączniu z zimnym betonem idelanie podkreśli surowy charakter wnętrza.

K350 RT i K356 PW

Z kolei Dąb Harbor Vintage (K360 PW) i Dąb Harbor Złoty (K361 PW) będą świetnym uzupełnieniem dla surowego i zimnego stylu, ocieplając wnętrze i wprowadzając przyjazny klimat.

K360 PW

Przy okazji industrialnego stylu wnętrzarskiego, warto wspomnieć o płytach meblowych – metalicznych, dostępnych w naszej dotychczasowej ofercie. To bardzo trwałe płyty Aluminium MDF, o bardzo wysokiej jakości, które idealnie wpisują się w zamysł stylu nowojorskiego i loftowych, surowych pomieszczeń. W naszej ofercie znajduje się sześć dekorów w jasnych odcieniach – od szarości po delikatne beże i złoto.

Mocne akcenty w oświetleniu

Niezwykle istotne i bardzo charakterystyczne dla stylu industrialnego są elementy oświetlenia. Znajdziemy tutaj surowe w formie lampy, nawiązujące do przemysłowych rozwiązań. Pojawiają się także zupełnie szalone koncepcje ogromnych, stojących lamp imitujących reflektory. Bardzo często stosuje się lamy wiszące, których klosze wykonane są ze metalu i przyjmują ciekawe formy. W wielu przypadkach wystarcza również sama żarówka osadzona na długim kablu.  

K350 RT i 5307 LN

Przełamywanie minimalizmu

Kluczową kwestią w urządzaniu industrialnej przestrzeni jest wybór mebli minimalistycznych w formie. Industrial kocha wykonane z metalu regały i szafki, surowo wyglądające, proste, bez zbędnych elementów ozdobnych. Doskonale sprawdza się tu również połączenie metalu z drewnem bądź ze szkłem.

Ale równie ważna jest umiejętność przełamania tej stylistycznej jednorodności i wprowadzanie wyrazistych, czasem wręcz szalonych akcentów. Można tu zagrać kolorem i formą – wprowadzić chociażby ciekawe, różniące się od siebie modele krzeseł lub mocne kolory w dodatkach.